12 lutego 2018 r., wraz z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z generałem Simonem P. Wordenem – byłym dyrektorem NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej. Podczas spotkania poruszano takie tematy jak współpraca technologiczna pomiędzy Polską, USA i Luksemburgiem, a także tworzenie mostów technologicznych i inicjowanie kontaktów biznesowych.

Simon P. Worden to postać wybitna, jest generałem armii USA oraz byłym dyrektorem NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej. Obecnie piastuje stanowisko szefa Breakthrough Foundation, w radzie której zasiadają między innymi Stephen Hawking i Mark Zuckerberg. Jest także doradcą Rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga w dziedzinie rozwoju górnictwa kosmicznego oraz wielkim zwolennikiem innowacji kosmicznych i New Space.

W trakcie spotkania toruńskie firmy z branży kosmicznej miały możliwość zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć oraz szerokiego spektrum działań. Generałowi przedstawiono rozwijaną przez ABM Space Sp. z o.o., technologię Golden Fleece, (związaną z nowatorskim systemem napędu kosmicznego – opartego na oddziaływaniu wiatru słonecznego na żagiel), a także potencjał toruńskiego sektora kosmicznego, koncentrującego się na robotyce kosmicznej i zrobotyzowanych obserwatoriach astronomicznych, śledzeniu satelitów czy rozwiązaniach przeznaczonych dla astronautyki załogowej. W 2017 roku ABM Space wraz z łódzką firmą Amepox otrzymał nagrodę Airbus-Merck, podczas Space Exploration Masters w Luksemburgu. Poruszano także kwestie dotyczące możliwości zdobycia nowych rynków zbytu, kontraktów z Europejską Agencją Kosmiczną, nawiązania współpracy z NASA i sektorem prywatnym branży kosmicznej w USA.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej wspierający rozwój sektora kosmicznego, a także przedstawiciele toruńskich podmiotów związanych z branżą kosmiczną, w tym Prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji sp. z o.o., Maciej Krużewski.

Organizatorem spotkania było Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Newsletter ?
Skip to content